Vyšrafované plochy značí oblasti obklopené zástavbou, u kterých je nějaká forma zástavby očekávatelná.
2003:

2008:

2012?

Náš Vesec, o.s., děkuje svým sympatizantům za tento text.
4. prosince 1996 - v Třeboni na konferenci "Mokřady České republiky" vznikla "Deklarace na ochranu mokřadů v údolích Mlýnského a Lučního potoka u Liberce". Deklaraci podepsala řada významných vědců a odborných pracovníků z České republiky (např. i profesor Karel Kubát z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem).
Náš Vesec, o.s., děkuje za možnost zveřejnění Dětem země, jejich archiv s ekologickými informacemi o Liberci je dostupný na adrese http://archivdz.wz.cz/dzlibecz.htm; adresa původního článku je http://archivdz.wz.cz/dzlibecz.htm.
PŘEHRADA VE VESCI:
SOUČASNÝ STAV A NÁVRH DALŠÍHO POSTUPU
K záměru vybudovat v údolí Lučního a Mlýnského potoka rekreační vodní nádrž Vesec se od jeho zveřejnění v roce 1994 sešla celá řada nových poznatků. Proto na jaře 1997 vznikla "Analýza možností využití údolí Mlýnského a Lučního potoka (Vesec)". V této studii její autoři - ekolog Ing. Ivan Dejmal a Ing.Arch. Ivan Plicka předkládají komplexní pohled na širší urbanistické, přírodní a společenské vztahy v dotčeném území. Z této analýzy vyplývá, že údolí Lučního a Mlýnského potoka je specifickým a výjimečně cenným územím navzdory tomu, že tato oblast s volnou, mimořádně zachovalou přírodou leží v bezprostředním sousedství urbanizovaného území soustavné zástavby města. Záměr vybudovat tam rekreační vodní nádrž nerespektuje ani tuto přírodní a sociální hodnotu, ani podmíněné limity území (např. dopravní neprostupnost).
Opakované biologické a botanické průzkumy z posledních dvou let potvrdily vysokou ekologickou stabilitu a hodnotu území, pokud jde o množství, různost typů i životaschopnost rostlin. Průzkumy doložily přes druhů 450 vyšších rostlin, 255 druhů hmyzu a 96 druhů obratlovců, 12 druhů ryb, 5 druhů obojživelníků, 63 druhů ptáků a 15 druhů savců. Z tohoto počtu je 11 druhů ohrožených, 7 druhů silně ohrožených a 1 druh - mihule potoční - kriticky ohrožený (viz seznam ohrožených druhů). Výskyt mihule indikuje kvalitu a výjimečnost přírodního prostředí, přestože toto území je v těsném sousedství velkoměsta. Svou polohou a velikostí je území předurčeno ke krátkým vycházkám a každodenní rekreaci obyvatel z přilehlé městské zástavby a také k výletům do širšího okolí (do oblasti Císařského kamene).
Autoři analýzy doporučují:
1. upustit od záměru výstavby rekreační nádrže Vesec
2. havarijní stav hráze Mlýnského rybníka řešit její opravou nebo rekonstrukcí spojenou s částečným a citlivým odbahněním rybníka
3. údolí Lučního a Mlýnského potoka i s přilehlým zalesněným masivem vrchu Císařský kámen vyhlásit a chránit jako „přírodní park";
4. lokality s koncentrovaným výskytem chráněných a vzácných přírodních druhů v nivě Lučního a Mlýnského potoka a v závěru Mlýnského rybníka vyhlásit a chránit jako přírodní rezervace;
pro lepší využití přírodních hodnot území zřídit v přírodním parku naučnou stezku;
5. zastavit rozvoj chatových kolonií v oblasti, vybudovat kanalizaci a umožnit transformaci na plochy k trvalému bydlení v rodinných domcích a tím změnit a snížit dnešní intenzitu pobytového využívání území;
6. v územích, která navazují na zástavbu města na východ a západ od osy území připustit jen extenzivní obytnou zástavbu a na ni vázanou občanskou vybavenost, aby byl aspoň částečně zachován současný přírodní krajině blízký ráz místa;
7. případnou větší potřebu vodních ploch k rekreaci v liberecké aglomeraci řešit zkvalitněním vody ve stávajících nádržích, popř. částečnou úpravou stávajících nádrží dosud nevyužívaných k rekreačním účelům, a tím zvětšit nabídku a vyhnout se tak obtížím spojeným s koncentrací většího počtu lidí na malém prostoru.
Odkaz na ohrožené druhy z údolí Lučního potoka
http://archivdz.wz.cz/dzlvdruc.htm
Náš Vesec, o.s., děkuje za možnost zveřejnění Dětem země, jejich archiv s ekologickými informacemi o Liberci je dostupný na adrese http://archivdz.wz.cz/dzlibecz.htm; adresa původního článku je http://archivdz.wz.cz/dzlibecz.htm.
V pátek, 26. 9. 2008, o dění ve Vesci informoval Liberecký deník. Vedle informací o plánované zástavbě a o důvodech nespokojenosti občanů Vesce, které prezentoval Jaromír Baxa, uvedl Ing. Jiří Ježek, jednatel developerské firmy, řadu zajímavých informací. Např.: „Nejedná se o žádné sídliště. Naopak chceme vystavět nadstandardní čtvrť, kterou chceme obklopit spoustou zeleně.“ Zároveň uvedl, že u Lučního potoka by mělo jít již jen o zástavbu dvoupatrových rodinných domů a vyšší domy by měly stát pouze podél současné silnice směrem k Tajchu (ul. Šumná). Ohrožení životního prostředí se developer také neobává a své přesvědčení opírá o skutečnost, že bude stavět jen "na louce" a výstavba nebude znamenat kácení stromů.
„Co se týká dopravní obslužnosti, i zde nabízíme v naší studii řešení. Počítáme s vybudováním zcela nové dostatečně dimenzované silnice,“ tlumí obavy Jiří Ježek. S tím, že stávající komunikace, ul. Šumná, má být po dohodě s městem ponechána jako stezka pro chodce a cyklisty.
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/vesecti-protestuji-proti-vystavbe-viladomu20080926.html
Stanovisko k výrokům Ing. Jiřího Ježka:
Bytový soubor s 300 byty a cca 700 obyvateli (více než má řada obcí Libereckého kraje - Oldřichov v Hájích např.) není ničím jiným než sídlištěm. Navrhovaný projekt navíc prezentuje špatné sídliště, ve kterém chybí veřejná prostranství. Ta má suplovat jeden objekt občanské vybavenosti a několik hřišť, ta jsou však příliš vzdálená od většiny objektů. Investor argumentující plánovanou výsadbou zeleně evidentně nechápe, jak se zeleň odlišuje od veřejného prostoru: zeleň = skupina stromů, trávník apod. jakékoliv velikosti, který krášlí plochy mezi budovami. Nejsou na ní kladeny žádné požadavky ve smyslu minimálního rozměru... Naproti tomu pozemky veřejných prostranství (využitelných k aktivnímu trávení volného času) k užívání osobami uvedených v §2 odst. 2 písm. e zákona č. 183/2006 Sb. v platném znění (např. těhotné ženy, osoby s dětmi do 3 let s kočárky aj.) se v zastavitelných plochách vymezují o minimální rozloze 500 m2 a minimální šířce 10m ve vzájemných docházkových vzdálenostech 300m. Do této rozlohy se nezapočítává dopravní prostor místní komunikace určených pro odstavování a pohyb motorových vozidel.
Ohrožení přírody nespočívá jen v přímém vyhubení nějakých druhů. Navrhovaná výstavba hrozí změnou vodního režimu v krajině, hlukem, zvýšeným pohybem lidí a tím ztrátou klidu pro zvířata atp., čímž ohrožuje ekosystém Lučního potoka nepřímo. I bez bagru.
Nová komunikace bude zaústěna do stávajících komunikací (Dlouhá, Nedbalova), kde se nemohou v současné době vyhnout dvě auta. Následně tyto ulice ústí do již tak vytížené ulice Česká. Návrh tyto souvislosti neřeší vůbec nijak. Dohoda s městem na tom, že se stávající ulice Šumná stane stezkou pro cyklisty a pěší, je pěkné gesto, o jehož praktickém dopadu pochybujeme. V případě související výstavby nad ulicí Šumná bude tato komunikace jedinou možnou příjezdovou cestou.
Za Náš Vesec Jaromír Baxa
Občané Vesce nechtějí sídliště u Tajchu | RUBRIKA: Aktuality |
Náš Vesec, o.s., je nově založené občanské sdružení, které se chce zasazovat o rozvoj Vesce v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje. Chceme dbát o smysluplné využití ploch jak pro bydlení, tak docílit ponechání některých z nich volných, aby sloužily jako přirozený přechod mezi městem a okolní přírodou.
V současnosti je naším hlavním cílem zabránění výstavby bytových domů ve Veseckém údolí, které by toto ekologicky cenné území s významnou rekreační funkcí nenávratně poškodily.
Rádi uvítáme jakékoliv podněty k naší práci stejně jako zájemce o členství v občanském sdružení.
Můžete se na nás obracet pomocí emailové adresy
veseclib[antispam]gmail.com
Pozn. V uvedené emailové adrese nezapomeňte nahradit slovo [antispam] symbolem @.